Klub seniorů uspořádal dne 28.6.2016 zájezd na hrad Zvíkov a zámek Orlík se zastávkou u Žďákovského mostu.

Vyjeli jsme brzy ráno, bylo příjemné počasí. Dálnici D1 jsme projeli bez problémů, proto jsme na hrad Zvíkov dorazili s časovým předstihem.

Hrad Zvíkov je hrad nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou v okrese Písek. Stojí na skalnaté ostrožně asi jeden kilometr severně od obce Zvíkovské Podhradí v nadmořské výšce 370 m. Hrad založil pravděpodobně již král Přemysl Otakar I. Následně ho získali Rožmberkové, Po nich se v držení hradu vystřídali Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Nyní je hrad ve správě Národního památkového ústavu. Z hradu pochází pověst O Zvíkovském raráškovi a vypráví se už od roku 1597. Tehdy se prý na Markomance, nejstarší části hradu, prováděly stavební práce. Dělníci, kteří zde pracovali, byli ale z nějakého důvodu vyhnáni z hradu zlým duchem. Rarášek straší o půlnoci v korunní síni. Ovšem díky této příhodě získal jméno Zvíkovský rarášek i jeden z alkoholických nápojů, který se dříve vyráběl. Jeho chuť prý byla „hořká jako život a sladká jako hřích“. Ladislav Stroupežnický podle této pověsti napsal divadelní hru Zvíkovský rarášek, která se v letních měsících často hraje na hradním nádvoří. Stala se předlohou stejnojmenné opeře Vítězslava Nováka.

Po prohlídce hradu jsme odjeli na oběd do nedalekého hotelu Zvíkov. Po obědě a odpočinku jsme navštívili zámek Orlík.

Zámek Orlík je jihočeský zámek umístěný na skalnatém ostrovu nad Vltavou a vlastněný Schwarzenbergy. Hrad založil král český a císař římský Karel IV. a udělil jej roku 1357 Dětřichovi z Portic, biskupu Mindenskému, a také jeho synovci Jetřichovi . Po nich se v držení hradu vystřídali Zmrzlíkové ze Svojšína, Švamberkové, Eggenberkové, Schwarzenberkové. V roce 1948 byla orlická sekundogenitura nucena opustit zámek na základě 2. pozemkové reformy. Orličtí Schwarzenberkové odešli do nuceného exilu do Rakouska. Vrátili se až po roce 1989, kdy Karel Schwarzenberg zastával funkci vedoucího kanceláře prezidenta Československé republiky Václava Havla. Po restituci majetku roku 1992 se své funkce vzdal a převzal správu nad rodovým panstvím a v současné době patří jeho synovi Janu Schwarzenbergovi. V současnosti však zámek není obydlen. Fungují zde prohlídkové trasy zahrnující místnosti muzeí, reprezentační místnosti empírové a lovecké . Zámek byl díky výborné poloze na ostrohu Vltavy takřka nedobytný. V současnosti díky Orlické přehradě je hladina vody o 80 metrů výše. Orlická přehrada byla vystavěna v letech 1954 – 1966. Hrad má nepravidelný lichoběžníkový tvar.

Po prohlídce zámku Orlík jsme se zajeli podívat ke Žďákovskému mostu. Most je v současné době uzavřený, probíhá rekonstrukce mostu od r. 2015 a má být ukončena v příštím roce, v říjnu 2017. Někteří z nás se podívali na most alespoň z pod mostu.

Žďákovský most je ocelový silniční most, který překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady v okrese Písek, v jižních Čechách. Stavba mostu byla zahájena současně se stavbou hráze Orlické přehrady v roce 1958. Stavba za 71 milionů korun československých byla, po čtyřleté přestávce v letech 1960-4, definitivně dokončena roku 1967. V té době byl odborníky považován za největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový obloukový most na světě. V současné době je pravděpodobně na osmém místě na světě a své prvenství drží v rámci České republiky. Dodnes je také nejdelším obloukovým mostem s horní mostovkou (bez táhla). V roce 2001 byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena Žďákovskému mostu cena Most století v kategorii ocelových silničních mostů. Délka mostu činí 542,91 m. Hlavní oblouk o rozpětí 379,60 m mezi pilíři (330 m mezi klouby) podpírá konstrukci, po níž vede dvouproudá silnice ve výšce 50 m nad hladinou přehrady a 100 m nad dnem řeky Vltavy. Hmotnost oblouku je 3 100 t, hmotnost veškeré použité oceli pak 4 116 tun. Autory projektu byly společnosti Pragoprojekt a Hutní projekt Praha. Stavbu provedl podnik Hutní montáže Ostrava-Vítkovice.

Těmito návštěvami kulturních památek Jižních Čech jsme využili jeden den z dalších krásných dnů. Počasí nám přálo, celý den bylo teplo a svítilo sluníčko. I zpáteční cesta po dálnici D1 proběhla bez problému a my jsme v pořádku dojeli domů. Tento zájezd opět organizoval pan Pospíšil Stanislav a jako vždy se velmi dobře vydařil, za což mu velice děkujeme. Další zájezd se uskuteční v měsíci září 2016 za krásami severní Moravy.

Za klub seniorů, text i foto: Eliška Kubová

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
Zpět nahoru