Martinské svícení - lampionový průvod 9. 11. 2012

Ti, kdo si našli čas večer v pátek 9. listopadu a přijali pozvánku mateřské školy na lampionový průvod, byli možná svědky zrodu nové tradice v Hrušovanech u Brna. V Žabčicích mají Svatomartinské zpívání, my nyní Martinské svícení.

Jak stojí v legendě, Svatý Martin z Tours se v jeden chladný listopadový den podělil o svůj plášť s neznámým žebrákem, a pak se mu příští noci zjevil Kristus oděný do oné poloviny pláště. Martinovo srdce prozářila teplá záře, která již nikdy nevyhasla.

Ať už to bylo tak nebo jinak, na Martinův svátek se mimo jiné vyrábějí lampiony a děti chodí s lucerničkou. Dobře se to hodí k době, kdy světla a tepla venku ubývá a lampionky nám přinášejí obojí.

A jak to tedy bylo u nás? Shromáždili jsme se kolem páté hodiny odpolední před mateřskou školou na Sídlišti a vydali jsme se ulicí Hybešovou, Jiřího z Poděbrad a Vodní ke školce na ulici Jízdárenské. Tam nás čekala nasvícená zahrada u školky a teplý čaj s koláčky. Průvod si nejvíce užily děti, které se se svými rodiči a babičkami dostavily v počtu, který překonal všechna očekávání. A všichni už se jistě těší na zopakování příští rok.

Fotografie z akce

Image

Zpět nahoru