Dalším zájezdem v letošním roce, který Klub seniorů uspořádal dne 19.9.2017  byla návštěva firmy Unipar, kde se vyrábí svíčky a prohlídka skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm ve Zlínském kraji.

Předpověď počasí nebyla pěkná a také se vyplnila, po většinu dne nám pršelo.

K návštěvě firmy Unipar, Dolní Paseky, Rožnov pod.Radhoštěm jsme dorazili podle časového harmonogramu. Prohlídka výrobny svíček byla zajímavá a bylo na co se dívat. Pracovníci opravdu dělají krásné svíčky, které jdou podle objednávek hlavně na vývoz do zahraničí.

Výroba svíček prémiové kvality
Firma Unipar patří mezi přední výrobce interiérových a aromatických svíček na světě. Její svíčky jsou vyráběny s čistého uhlovodíku technologií lisování za studena, barvení na povrchu a použitím kapilárního knotu s následným vysokým podílem ručního dotváření. Díky této technologii se hmota svíčky při hoření mění pouze ve vodní páru a oxid uhličitý. Svíčky firmy Unipar vynikají nejen svou kvalitou, ale i moderním designem, na který je kladen vysoký důraz. Výrobní program sleduje nejnovější módní trendy, které jsou v souladu s designem dalších interiérových doplňků. Značka Unipar se tak dostává do povědomí široké veřejnosti také jako tvůrce svíček s dokonalým vzhledem. V naší blízkosti se svíčky z jejich výroby prodávají v Obchodním domě, Česká 151/16,  v Brně a v Tesco-OD, Dornych 4 v Brně.

Po nákupu svíček v jejich prodejně jsme odjeli na parkoviště ke skanzenu Rožnov pod Radhoštem. Bylo dohodnuto, že si každý může udělat individuální návštěvu skanzenu. Byla nám nabídnuta prohlídka Mlýnské doliny, Dřevěného městečka a Valašské dědiny. Vzhledem k počasí, které nám nepřálo, jsme absolvovali prohlídku s průvodcem Mlýnské doliny a bez průvodce prohlídku Dřevěného městečka. Valašská dědina je rozsáhlý areál a v děštivém počasí nebyl lákavý. Během prohlídky Dřevěného městečka jsme  zašli do restaurace na oběd. V nabídce měli typická jídla pro zdejší kraj. Nejvíce jsme měli k obědu polévku kyselicu a jako další chod výběr podle nabízeného jídelníčku.

Valašské muzeum v přírodě je moravský skanzen, nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě (po Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem). V roce 1925 jej založili bratři Alois a Bohumír Jaroňkové.

Mlýnská dolina shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea, pro veřejnost byla otevřena v roce 1982.

Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí. Fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic. Dřevěný kostelík sv. Anny je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic, ale byl osazen věží z Tiché. Byl postaven v období 2. světové války a vysvěcen v roce 1945. Kolem kostelíka sv. Anny se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín. Je místem připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Dnes je Valašský Slavín čestným pohřebištěm. Mezi nejznámější osobnosti zde pohřbené patří čtyřnásobný olympijský vítěz a světový běžecký rekordman Emil Zátopek, olympijský vítěz ve skoku na lyžích a český lyžař století Jiří Raška, olympijský vítěz v hodu diskem Ludvík Daněk, zakladatelé Valašského muzea, bratři Bohumír a Alois Jaroňkovi. Symbolický hrob zde má evangelický kněz a autor Broučků Jan Karafiát. Jsou zde uloženy ostatky spisovatelů Metoděje Jahna, Čeňka Kramoliše a Marie Podešvové nebo malíře valašské krajiny Jaroslava Frydrycha.

Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Pro funkční typ větrného mlýnu však nebyla zvoleno vhodné místo, a tak se síla větru nedá prakticky využít. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí. 

Po prohlídce Dřevěného městečka jsme zamířili na náměstí do cukrárny na kávu a zákusek. Nic moc se dělat nedalo, celé odpoledne nám pršelo.Prohlédli jsme si náměstí, a v domluveném termínu jsme odjeli domů.

Tímto zájezdem jsme využili jeden, na počasí ne zrovna pěkný den. I tento zájezd pod vedením pana Pospíšila Stanislava se nám líbil. Děkujeme za organizaci zájezdu.
Na další zájezdy, které budou  uvedeny v plánu činnosti na rok 2018 se  těšíme už nyní.

Za klub seniorů text i foto: Eliška Kubová