Home » O obci
 

O obci

Hrušovany u Brna se rozprostírají přibližně 20 km jižně od Brna. K 1. 1. 2017 měla obec 3 538 obyvatel (vč. hlášených cizinců). Leží na železničním koridoru Břeclav - Děčín a je snadno dostupná i autem.

poloha obce_2.png
  

Výhodná poloha obce (úrodná půda, lesy, voda) lákala již před šesti tisíci let osadníky k osídlení. Vedla tudy i jedna z nejvýznamnějších obchodních cest na jižní Moravě.

pomník Nejstarší písemná zmínka o Hrušovanech je z roku 1252, kdy byla obec darována Bočkem z Obřan nově založenému klášteru Žďárskému. Od té doby vystřídaly Hrušovany mnoho pánů.
V roce 1606 byly připojeny k olomouckému biskupství a z této doby pochází také náhrobní kámen ve tvaru Cyrilo-Metodějského kříže. Na místě dnešního obecního úřadu se začala roku 1638 stavět tvrz, ale nebyla dostavěna.
Významným krokem k rozšíření vinohradnictví v této oblasti, bylo povolení vysazování vinic v roce 1695.

 kříž

V roce 1805 se dotkly Hrušovan i napoleonské války. Hrušovany, stejně jako Židlochovice a Brno, byly obsazeny francouzskými vojsky.
Dalším významným mezníkem v životě obce byla výstavba železnice a nádraží v roce 1838. Rozšiřování obce nastalo výstavbou cukrovaru v roce 1881. Do obce přišlo mnoho dělníků a řemeslníků. Cukrovar byl dokončen o rok později.

__kola_2.jpg V roce 1882 a následných dvou letech pobýval v Hrušovanech profesor T. G. Masaryk - pozdější prezident ČR i s rodinou. Pamětní deska je v současné době umístěna na budově školy.
Na počátku století se rozvíjí kulturní a sportovní činnost v obci - založení Sokola, Orla a byl založen také Sbor dobrovolných hasičů.
Vlivem hospodářské krize v roce 1929 byl zastaven provoz cukrovaru. V době krize došlo k rozšíření tratě z jednokolejné na dvoukolejnou. Podle sčítání obyvatel v roce 1930 byl počet obyvatel 1 841, po 2. světové válce to bylo již 2 150 obyvatel.


Nejvýznamnějšími firmami působícími v obci jsou Xella CZ, s.r.o. - výroba porobetonových tvárnic a JOSEF SEIBEL, s.r.o. - výroba obuvi. Dominantu obce tvoří budova původního cukrovaru, později obuvnické továrny. Nyní je objekt využíván více firmami.

Poskytování zdravotnických služeb je na dobré úrovni. Po rekonstrukci budovy v roce 1998 a 2014 vzniklo moderní zdravotní středisko, pod jehož střechou našlo ordinace šest lékařů – dva praktičtí lékaři, gynekolog, internista, dětská lékařka a stomatolog. V budově je také lékárna.
Občané dojíždějí ve velké míře za prací do Brna, kam je velmi dobré vlakové spojení. V roce 1999 proběhla rekonstrukce železnice, aby splňovala parametry 21. století.

rybník Místní zemědělské družstvo obhospodařuje větší část zemědělské půdy v katastru obce.

Je zde vybudována úplná technická infrastruktura (vodovod, kanalizace, plyn, el. rozvody, telefon, kabelová televize – ta umožňuje i sledování místního zpravodajství obcí Vojkovice, Hrušovany a města Židlochovice).
Byla ukončena výstavba kanalizačního sběrače a nová čistička odpadních vod. 

Probíhá zde rozsáhlá výstavba rodinných domů, rovněž je zde síť obchodů, mateřská škola (sedm tříd ve třech budovách) a základní škola T. G. Masaryka.

Ve volném čase mohou obyvatelé obce využívat sportovní areál a sportoviště místního Sokola, knihovnu. Existují zde různé spolky a sdružení občanů. K rekreaci je hojně využívána okolní příroda se dvěma rybníky.
Rozsáhlá rovinatá krajina přímo vybízí k delším turistickým výletům – Palavské vrchy, Mušovská jezera a další.

kostel V roce 1997 Nadace fondu na výstavbu kostela spolu s místní KDU-ČSL zorganizovali sbírku na základní kámen kostela. Ten byl v neděli 27. 4. 1997 osvěcen osobně Svatým Otcem Janem Pavlem II. při jeho mši v Praze na Letenské pláni. Vlastní stavba kostela započala až 13. 6. 2000, kdy firma Stafikr Hustopeče začala skrývat ornici. Kostel byl dostavěn 29. 11. 2003 stavební firmou SOPOS-Křesina. Kostel vysvětil Otec biskup Mons. Vojtěch Cirkle 21. 8. 2004.

Hasicka.jpg V roce 2006 nahradila starou hasičku nová budova hasičské zbrojnice, kterou při průjezdu obcí nemůže minout žádný návštěvník Hrušovan u Brna. Raritou je zrekonstruované historické hasičské auto Škoda 125 "Andula" v zaskleném přístěnku.

Fotbal.jpg Hrušovanští jsou právem hrdí na svůj fotbalový stadion, který se podařilo přestavět po někalikaletém úsilí a za přispění dotace MŠMT ČR, slavnostní otevření se konalo 17. listopadu 2007.

Sberny_dvur.jpg V severní části obce směrem na Vojkovice se nachází sběrný dvůr odpadů, vystavěný za pomoci dotace Evropské unie, Státního fondu Životního prostředí, příspěvku Jihomoravského kraje a vlastních prostředků obce. Veřejnosti slouží od dubna roku 2009.

Obchvat.jpg Významnou změnou pro obec bylo vybudování obchvatu v roce 2009, rovněž za přispění fondů Evropské unie. Obec se stavby účastnila výkupem pozemků a vlastními finančními zdroji.

Další podrobnosti o historii Hrušovan u Brna najdete v publikacích
prosinec_09.pdf Průvodce po všelikém dění v obci Hrušovany u Brna
PDF Jak šel čas - Hrušovany u Brna ve fotografiích.


Ke stažení  |  Kam na výlet  |  Fotogalerie  |  Klub rybářů  |  Klub seniorů  |  Knihovna  |  Školka  |  Škola  |  Publikace  |  Pamětihodnosti  |  Osobnosti  |  Historie  |  Zpravodaj  |  Virtuální panorama  |  Stránky o rozvoji obce

Nahoru

 Kalendář akcí

<< 2017 >>
<< červenec >>
Po Út St Čt So Ne
26           1 2
27 3 4 5 6 7 8 9
28 10 11 12 13 14 15 16
29 17 18 19 20 21 22 23
30 24 25 26 27 28 29 30
31 31            
 

Prezentace

t__i__te_odpad.png

 OP2.png

citiyportals.cz

MAPA_Z__VAD.png 

fk.png

KRONIKA.png 

ytong

nadace cez

elinsta_ban.jpg

logo_selfnet.png

cesty160x250.gif

logoidsjmk.gif

studio_chic.gif

Logo VAS

 VaK.gif

HHS.png 

sokol.jpg

varhany_____kopie1.png